Ana Sayfa Hakkımızda Araçlar & Fiyatlar Mutlu Misafirlerimiz Kiralama Koşulları Blog İletişim
 
     
     
 

Çeşme Tatil Rehberi


Çeşme Tatil Rehberi

Ege Denizi kıyısında yer alan en değerli tatil yerlerinden biridir Çeşme. Bu bölge yabancı turistler tarafından pek bilinmemekle birlikte uzun zamandır ülke sakinleri tarafından tercih edilmektedir, bu nedenle kasabanın altyapısı uygun seviyededir. Çeşme, alışılagelmiş Akdeniz tatil beldelerinden sadece doğasıyla değil, görünümüyle de farklılık göstermektedir. 

Genel bilgi

Çeşme, Türkiye'nin batısında Ege Denizi kıyılarında aynı adı taşıyan yarımadaya yayılmış küçük bir tatil beldesidir. Büyük İzmir şehrinin 89 km batısında yer almaktadır. Yanında Yunanistan'ın Sakız Adası var. Yerleşim alanı sadece 217 metrekaredir. km 2017'ye göre burada 41 binden fazla insan yaşıyor.

Bir zamanlar Türkiye'deki Çeşme beldesinin topraklarında, Yunanistan'ın Krini şehri gelişti. Burada, 1770 yılında, Rus ve Türk filoları arasında, Rusya'nın bölgedeki Türk filosunu yok etmeyi başardığı ünlü deniz savaşı gerçekleşti.

Bugün Çeşme, eşsiz doğası ve yüksek düzeyde turizm altyapısı nedeniyle popüler bir batı tatil beldesi statüsü kazanmıştır. Kasaba, görünümünde, özellikle mimarideki Yunan motiflerinde diğer Türk tatil beldelerinden önemli ölçüde farklıdır. Çeşme'den bahsetmişken, temizliği ve bakımı dikkat çekicidir, şehir çiçeklere ve yeşilliklere gömülüdür, birçok yürüyüş yolu ve düzgün kaldırımlara sahiptir. Rengarenk boyalarla oynayan evleri özel bir atmosfer yaratıyor ve adeta neşeleniyor.

Plajlar

Türkiye'deki Çeşme'nin çok sayıda plaja sahip olması dikkat çekicidir. Hem tarihi hem de doğal olarak ilginç yerler de var. Ve ideal iklim koşulları bu küçücük köşeyi tatilciler için gerçek bir cennete dönüştürüyor. Plaja ek olarak, yerel cazibe merkezlerini keşfetmek için tatil beldesine gidebilmeniz her zaman güzeldir. Ve fotoğrafı en titiz turisti bile büyüleyebilen Çeşme'de birçok ikonik mekan yayılıyor. 

Çeşme Kalesi

Bu, belki de Ege Denizi'nden mükemmel bir şekilde görülebilen bölgenin en unutulmaz manzaralarından biridir. Bina aynı zamanda Ceneviz kalesi olarak da bilinir. Yapı, 16. yüzyılın başlarında Osmanlı Padişahı Bayazıt tarafından yaptırılmıştır. Birden fazla kez yıkılmış ve restore edilmiş ve bugüne kadar kale, yakın zamanda yapılan restorasyonla kolaylaştırılmış olarak oldukça iyi durumda gelmiştir. Yapının başlangıçta doğrudan Ege Denizi kıyısında inşa edilmiş olması, ancak yüzyıllar içinde deniz sularının eski sınırlarından uzaklaşmış olması dikkat çekicidir ve günümüzde bir patika bulunmaktadır.

Kale, Ege Denizi, Yunan adaları, dağlar ve ovaların güzel manzaralarını sunmaktadır.

  • Kale her gün 8:00-17:00 (Ekim-Nisan arası) ve 8:00-19:00 (Nisan-Ekim arası) arasında açıktır.
  • Müze ile birlikte görülmeye değer yerlere tam bir genel bakış en az 2-3 saat sürecektir.
  • Address: Musalla Mahallesi 35930, Cesme / Izmir, Turkey.

Çeşme Müzesi

Çeşme kalesinin içinde iki odada bulunan küçük ama ilginç bir müze var. Sergilerin çoğu, 1768-1774 Rus-Türk savaşına, özellikle de Rus İmparatorluğu filosunun Türk filosunu yendiği savaşa adanmıştır. Sergiler, deniz tabanında bulunan nesneleri sunuyor, İmparatoriçe Catherine II, Rus ve Türk amirallerini anlatıyor. Galeri aynı zamanda Yunan döneminin eşsiz gizemlerini de sergiliyor: Büyük amforalar, Yunan sikkeleri ve antik heykeller bulunuyor.

  • Çeşme Müzesi her gün 8:00-17:00 (Ekim-Nisan arası) ve 8:00-19:00 (Nisan-Ekim arası) arasında açıktır.
  • Müze sergilerini detaylı olarak tanımak en az bir saat sürecektir.
  • Çoğu öğeye Rusça bilgi levhaları eşlik eder.

Gezinti Yolu

Çeşme'de Ege Denizi kıyısındaki kaleden çok uzakta olmayan, turistlerin bölgenin güzelliğini düşünerek rahat yürüyüşler yaptığı, palmiye ağaçlarıyla çevrili düzenli bir gezinti yolu uzanır. Tepelerin ve dağların, yat iskelesinin ve masmavi deniz yüzeyinin doğal manzarasını sunmaktadır. Gezinti yeri, bankların ve ışıkların yerleştirildiği geniş ama temiz bir yaya yolu ile kaplıdır, birkaç anıt vardır. Gün batımında dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle dolup taşan yol boyunca çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır.

Sahiller

Türkiye'de Çeşme'de çok sayıda plaj var, her birinin kendine has özellikleri var, bu yüzden onları ayrı ayrı değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Ilıca Plajı

Bu plaj, tatil beldesinin kuzey doğusunda, Tabiat Parkı'ndan çok uzakta değildir. Uzunluğu yaklaşık 3 km'dir. Burada sahil yumuşak ince kumla kaplıdır ve suya giriş düz ve yumuşaktır, derinlik yaklaşık 20 metre sonra başlar. Çoğunlukla Türkler ve Almanlar sahilde dinlenir. Sabah çok fazla insan yok ama akşam yemeğine daha yakın olan Ilıca turistlerle dolu. Plaj, çocuklu aileler için idealdir. İhtiyacınız olan her şeye sahiptir: tuvaletler, duşlar ve soyunma kabinleri. Ancak tüm bu altyapı ücretlidir. Sahilde atıştırmalık ve içecek servisi yapan bir restoran bulunmaktadır.

Tekke Plajı

Tekke Beach, Türkiye'de Çeşme'nin merkezinde yer almaktadır, bölgenin fotoğrafları, pitoresk doğasını mükemmel bir şekilde vurgulamaktadır. Tekke küçük bir boyuta sahiptir. Ege'deki bu bölge berrak suları ile ünlüdür. Kıyı örtüsü hafif kumdan oluşur, denize girmek oldukça uygundur, ancak suya girmeden önce küçük bir çakıl şeridinin üstesinden gelmek gerekir. Bazı yerlerde dipte büyük taşlara rastlanıyor ancak su berrak olduğu için onları fark etmek oldukça kolay. Genel olarak bölge, rahat bir plaj tatilinden çok yüzmek için daha uygundur, bu nedenle burası diğer plajlardaki kadar kalabalık değildir.

Altınkum Plajı

Altınkum, İzmirlilerin en çok dinlendikleri Çeşme'de Ege Denizi'nde bir plajdır. Hafta içi sakin ve kalabalık ama hafta sonları yerliler geldiği için kalabalık oluyor. Plaj, beldenin güneydoğu kesiminde, merkezine arabayla 20 dakikalık mesafede yer almaktadır. Bölge hafif kumla kaplıdır.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'de Çeşme'ye en yakın uluslararası havaalanı, beldenin 94 km güneydoğusundadır. Adnan Menderes Havalimanı'ndan araç kiralama, şehre direkt otobüs veya transfer ile ulaşabilirsiniz.


 
     
 
  BENZER YAZILAR              

Tüm Yazılar »

 
                     
  Kiralık Araç Bildirim Sistemi (Kabis) Nedir?       İzmir Havalimanı Karavan Kiralama       Türkiye Hız Sınırları  
 

Kiralık Araç Bildirim Sistemi (Kabis) Nedir?

     

İzmir Havalimanı Karavan Kiralama

     

Türkiye Hız Sınırları

 
 

KABİS (Kiralık Araç Bildirim Sistemi), Türkiye'de araç kiralama sektöründe kullanılan bir sistemdir. Amacı, araç kiralama işlemlerini güvenli hale ... Devamı

     

Pelikan Autos Turkey, İzmir Karavan Kiralama Hizmetimiz Başladı..!

İzmirde karavan kiralama ihtiyaçlarınız için bize ula... Devamı

     

Trafik hız sınırlarının belirlenmesinde, yol güvenliği, trafik yoğunluğu, yol geometrisi, yerleşim bölgeleri, okul bölgeleri ve diğer faktörler dik... Devamı

 
 
     
     
 

PELİKAN AUTOS TURKEY AIRPORT RENT A CAR
Sevgi Mah. 951 Sk. No:6 Gaziemir İzmir
Telefon : +90 232 274 58 25 - +90 532 412 03 22
E-Mail : info@pelikanautosturkey.com


Ana Sayfa • Hakkımızda • Araçlar ve Fiyatlar • Kiralama Koşulları • İletişim